• Youtube'un En Büyük Coğrafya Kanalı

  • Türkiyenin En Büyük Coğrafya Kanalı

  • Coğrafya
   
Duyuru

Coğrafya Dünya Harita Bilgisi Çalışma Kitabı İncelemesi

COĞRAFYA HARİTA BİLGİSİ KİTABI

Bu yazıda A""dan Z""ye coğrafya dünya harita biligisi kitabının incelemesini yapacağız.

COĞRAFYA DÜNYA HARİTALARINDAN KAÇ SORU GELİR?

Coğrafya dersi harita bilgisi çalışmaları sınavlar için çok değerlidir. TYT ve AYT sınavlarında 4-5 ve ya 6 soru dünya harita çalışmalarından gelir. 5 soruluk TYT sınavınnın 2 sorusu hemen hemen her yıl Dünya Harita Bilgisi çalışmasından gelir. TYT ve AYT coğrafya sınavında çıkan dünya harita bilgisi soruları aslında sınavın hemen yapılan kolay sorularıdır ama harita bilgisi çalışmaları doğru yapılmadığı için bu sorular sınvın en zor sorularına dönüşmektedir. Bu kitapla ve kitabın video destekli anlatımıyla beraber Dünya harita bilgisi çalışmalarını rahatlıkla yapabileceksiniz.Kitap öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için adım adım tasarlanmıştır. Gelin Dünya harita bilgisi kitabını beraber inceleyelim.

1.ADIM: HARİTALAR KİTABI AKILLI TAHTA UYUMLUDUR

Coğrafya Dünya haritaları kitabı akıllı tahtaya uyumludur. Öğretmenlerimiz az sonra kitabın içeriğinde anlatacağım tüm etkinlik ve soru çözümlerini öğrencileriyle beraber etkileşimli şekilde akıllı tahta üzerinde yapabilirler. Akıllı tahtayla uyumlu olması ders esnasında etkileşimi ve kalıcılığı artıracaktır.

file:///C:/Users/Coğrafyanın%20Kodları/OneDrive/Masaüstü/REKLAMLAR/KİTAP%20REKLAM/instagram%20harita/site%20tanıtım/cografya-harita-pdf-kitap-dilsiz-harita-cografya-harita-calismalari.jpg

2.ADIM: HARİTALARA BAŞLARKEN ÖNEMLİ BİLGİLER

Her haritaya başlarken (çöl, dağ, iklim vb.) sınavlar ve MEB kitabında önem verilen yerlerle alakalı önemli bilgiler aktarıldı. Dünya haritası üzerinde asıl önemli olan yerleri gösterildi ve bu yerlerin sınavlarda karşımıza çıkma ihtimali olan bilgileri aktarıldı.

3.ADIM:HARİTANIN AYRINTILI ALANLARININ GÖSTERİLMESİ

İlk adımda önemli yerler hakında bilgileri öğrendikten sonra ikinci adımda öğrenilen haritanın OGM, ÖSYM ve MEB""de bahsedilen alanlarını kapsayacak şekilde tüm alanlar eklendi. Gereksiz alanların eklenmesini engellemek için özellikle MEB kitapları incelendi. Sınavlarda karşımıza çıkma ihtimali olan yerler haritalarda işaretlenmiştir.

4.ADIM:HARİTA ETKİNLİKLERİ

Haritada yerler öğrenildikten sonra bu yerlerle alakalı etkinlikler koyulmuştur. Dünya haritaları öğrenilirken yapılan etkinlikler çok değerlidir. Bu etkinlikler sayesinde kalıcılık artar. Haritayla alakalı isimlerini yazma, numaraları doldurma ve boyama etkinlikleri koyulmuştur.

5.ADIM:BİRİKİMLİ ETKİNLİKLER

Çalışılan harita iyice kavrandıktan sonra bir sonraki adımda birikimli harita etkinliklerine geçilir. Birikimli harita etkinliğinde daha önce çalışılan tüm haritalara ve en son çalışılan harita eklenerek etkinlikler yapılır. Bu sefer yapılan etkinlik kabartmalı bir harita üzerinde değilde daha boş ve dilsiz harita diyebileceğimiz harita üzerinde yapılır. Burada amaç boş bir haritada üzerinde çalışılan haritaları görebilme becerisi kazanabilmektir.

 

 

6.ADIM:ÇIKMIŞ SORU BENZERLERİNİN ÇÖZÜMÜ

Harita çalışıldıktan ve etkinlikleri yapıldıktan sonra çalışılan haritayla alakalı çıkmış soruların benzerleri yıl yıl belirtilerek koyulmuştur. Bu sayede çalışılan konuyla alakalı hangi yıl nasıl bir soru çıktığı kavranır. Dünya harita bilgisiyle alakalı çıkmış harita sorularıyla alakalı fikir edinilir.

7ADIM:DERİN ANALİZ

Çıkmıs dünya haritası sorularını gördükten sonra bu sorular ve MEB kaynaklarınıda baz alan bir derin analiz yapıldı. Soruların nasıl gelebileceği? nasıl çalışmamız ya da çalışmamaız gerektiği, konunun önem derecesi gibi kısımlar analiz edilmiştir.

 

8ADIM: SON ETKİNLİKLER

Tüm haritalar bittikten sonra kitabın en sonunda bütün haritaları kapsayacak şekilde, dünya harita becerisi bilgimizi ölçecek kapsayıcı harita etkinlikleri koyulmuştur.

9ADIM: HARİTA BİLGİSİ KODLAMALARLA VİDEO ANLATIMI

Harita bilgisi çalışmalarının kodlamalarla video anlatımı 2 ayrı oynatma listesi halinde ve tek video halinde youtube coğrafyanın kodları kanalında mevcuttur. Kısa ve net oynatma listesinde bilgi vermeden direkt haritalar kodlanmış diğer oynatma listesinde bilgi vererek haritalar işlenmiştir.

 

10.ADIM: COĞRAFYA HARİTA KİTABI İÇİNDEKİ HARİTALAR

Dünya iklimler haritası, Dünya Dağlar haritası, Dünya Çöller Haritası, Dünya Nüfus Yoğunluğu Haritası, Deprem Kuşakları Haritası, Dünya Kanallar ve Boğazlar Haritası, Dünya Okyanus Akıntıları Haritası, Dünya Akarsular haritası, Dünya Deniz ve Körfezler Haritası, Dünya Göller Haritası, Dünya İlk Uygarlıklar Haritası, Dünya Bitki Örtüsü Haritası, Dünya Önemli Ülkeler Haritası, Dünya Önemli Başkentler Haritası, Fonksiyonlarına göre şehirler haritası, Yağışlı bölgeler haritası, Dünya Kültür Bölgeleri Haritası, Petrol üretim alanları haritası, Doğal gaz üretim bölgeleri haritası, sanayi bölgeleri haritası, ticaret bölgeleri haritası.

11.ADIM : DÜNYA HARİTA KİTABININ KAMP ANLATIMI

Dünya harita bilgisi kitabının kamp anlatımı , etkinlik çözümleri sayfa sayfa youtube coğrafyanın kodları kanalındadır. Yapılan kamplar ücretsizdir.

#En iyi Coğrafya Kitabı

#Coğrafya Harita Kitabı

 

Coğrafyanın Kodları Kitabı Çıktı

Copyright © 2024 cografyaninkodlari.com - Tüm hakları saklıdır. Desing by Yunus Hoca